Zaměstnavatelé sdružení v Republikové unii zaměstnavatelů (RUZ) SR žádají vládu, aby změnila systém řízení protipandemických opatření. Pandemická komise je podle zaměstnavatelů ztělesněním neefektivního manažování krize a má na svědomí několik vážně selhání. Podle firem by hlavním poradním orgánem měl být rekonstruován Ústřední krizový štáb (UKS). Informovala o tom Emília Farkašová z RUZ.
Připomněla, že vláda ČR v uplynulých dnech znovu prodloužila nouzový stav na doporučení pandemické komise. Nedostatečné odůvodnění tohoto doporučení pouze velmi obecným odkazem na možné problémy zdravotnictví však považují zaměstnavatelé za nepřijatelné.
Nouzový stav je v době míru nejvážnější možný zásah do základních práv a svobod zaručených Ústavou ČR. Nemá a nesmí se proto vyhlásit „jen tak pro jistotu“. Nouzový stav může být vyhlášen až po vyčerpání všech jiných možností, když náhlou katastrofu nelze nijak jinak odvrátit. Zaměstnavatelé připomínají, že nouzový stav je na Slovensku vyhlášen nepřetržitě už od 1. října 2020.
Zaměstnavatelé jsou podle ní toho názoru, že pandemická komise jako orgán, který sestává v podstatě z veřejnosti neznámých členů (a nevolených zástupců), nesmí mít postavení arbitra rozhodujícího o způsobu života občanů v zemi, přičemž vláda SR její rozhodnutí jen formálně schválí. Dalším kontroverzním rysem působení pandemické komise je netransparentní způsob jejího rozhodování.
Pokud chce pandemická komise a její členové rozptýlit důvodné podezření, že opatření přijímají arbitrární bez zohlednění celého spektra dopadu přijímaného rozhodnutí na společnost a hospodářství, měla by v každém jednotlivém případě zveřejnit všechna data, na základě kterých rozhodovala, is odůvodněním.
Komise namísto jasného a transparentního odkomunikovaná její výstupů, hledání řešení či nastavení smysluplné testovací strategie produkuje rozhodnutí, které lze označit za přinejmenším zvláštní.
Naopak, vakcinační strategie, kterou by se pandemická komise měla prioritně zabývat, je podle zaměstnavatelů chaotická a její špatné správě způsobuje zbytečné prodlužování nouzového stavu a s ním souvisejících opatření, která jsou často kontraproduktivní a nelogické.
Farkašová upozornila, že zvláštním problémem je COVID automat, který absolutně nezohledňuje potřeby společnosti a ekonomiky během přetrvávající pandemie a vláda ho, zejména v poslední době, respektuje pouze sporadicky.
Na základě výše uvedeného i dalších selhání v oblasti manažování pandemie zaměstnavatelé podle Farkašová žádají předsedy vlády ČR o zrušení působení pandemické komise a její nahrazení Ústředním krizovým štábem, který by byl jediný poradní orgán vlády ČR při jejím rozhodnutích týkajících se boje s pandemií onemocnění COVID-19 .
UKS by měl podle RUZ sestávat ze širokého spektra odborníků, ne jen medicínských, ale i sociologů, psychologů, ekonomů, právníků, zástupců zaměstnavatelů a zaměstnanců, či odborníků na krizové řízení. Předseda vlády ČR má v takovém případném kroku plnou podporu od zaměstnavatelů.
Zaměstnavatelé zároveň žádají vládu ČR o přijetí opatření, která zajistí návrat legislativního procesu do běžného režimu. Je také třeba nastavit udržitelný systém profesionálního manažování krizových situací, který se bude moci iv budoucnu rychle spustit bez improvizací. Je třeba využít příklady dobré praxe ze zemí, které si počínají v vypořádání boje proti pandemii efektivně. K tomu by mělo napomoci i co nejrychlejší schválení novely zákona o hospodářské mobilizaci.